alternativní postup k fotocestě na výrobu DPS. 

1; příprava DPS 

vezmu jednostrannou desku a pomocí např. CIF Cream pod vodou a hadrem pořádně vyčistím. Poté pod čistou vodou opláchnu zbytky nečistot a CIF a dám uschnout.

  

DPS před čištěním

DPS po vyčištění

2; Nanesení akrylové barvy 

Koupil jsem ve spreji akrylovou barvu černou matnou cca 600ml. Pod DPS si dám podložku , aby nebyla barva všude a postupně nastříkám na měď DPS. Barva musí být nastříkaná tak, aby nebyla vidět měď. Poté nechám zaschnout cca 1-2hod.

3; Příprava dat 

Navrhnu si schéma a následně DPS v programu EAGLE. Tento program je free.

  

4; GERBER data

v okně s DPS v programu Eagle vyberu "CAM Processor" . V okně dále vyberu"Output" "Device" a z nabízených vyberu "GERBER_RS274X" Dále Kliknu na tlačítko "FILE" vyberu správný adresář a zadám jméno exportovaného souboru. Většinou použiji stejný název jako je název DPS jen s tím, že dám na konec "_gerber" . V podokně "Style" je nutné vybrat "Mirror" pokud budu tisknout spodní stranu (aby se tiskla zrcadlově). Jinak položky "pos.Coord" a "Optimize" nechávám zaškrtnuté. Poslední Okno "Layer" vyberu co se má vše exportovat. Určitě "Dimension", "Pads", "Vias" a podle strany buď "Top" nebo "Bottom". Export potvrdím tlačítkem "Process Job".

Nastavení pro náš příklad

5; Generování G-CODE pro DPS 

Spustím program FlatCAM (free)

Při prvním spuštění doporučuji nastavit záložku "Options" s těmito "parametry" 

Units (mm)

Plot a Solid (zaškrtnuty)

Tool dia (0.1) - průměr nástroje (laseru)

Width (5) - počet průjezdů

Pass overlap (0.100000)

Combine Passes (zaškrtnout)

v menu "File" vyberu "Open Gerber" a vyberu náš vyexportovaný soubor 

Naimportovaný soubor

Označím si vlevo soubor a dám záložku "Selected" . Vlevo jsou asi důležitá nastavení "Tool dia" mám nastaveno na "0.1" , dále "Width" což je počet průjezdů (mám nastaveno na "5" a "Pass overlap" mám na "0.100000" , pod tím je zaškrtávací "Combine Passes" , určitě zaškrtnout aby vše generoval do jednoho souboru. a Spustím horní tlačítko "Generate Geometry" . 

V mém příkladu jsem dal počet průjezdů 20

Vrátím se na záložku "Project" a mám zde další soubor "test_gerber_iso" , ten označím a vrátím se zpět na záložku "Selected"

Zde nastavuji jak hluboko bude jezdit frézka, já toho využiji pro ovládání laseru. Když má jet frézka dolů, tak spustím laser, pokud nahoru tak vypnu. Tj. "Cut Z" nechám na -.002  a "Travel Z" nechám na kladné hodnotě. a dám horní tlačítko "Generate" .